rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt 10-18
Top
 

Skorpena – podwodny skorpion


BLOG
Skorpena - podwodny skorpion -

Skorpena – podwodny skorpion

Z cyklu „PODWODZIE-czyli co w Adriatyku piszczy”. Dzisiejszą bohaterką jest tajemnicza, niby spokojna, jednak groźna. Przede wszystkim niezwykła samotniczka. Moi Drodzy poznajcie Skorpenę!

Jej ciało jest masywne, na głowie znajdują się płytki kostne, kolce i wypustki. Skorpena słynie z promienistych cierni zawierających gruczoły jadowe. Ukłucie przez skorpenę wywołuje silny ból. Prosimy o ostrożność!

Rozmnażają się w prosty sposób: samica składa ikrę zlepioną galaretową substancją, podczas wylęgu substancja galaretowata ulega rozpadowi, następnie larwy krótko przebywają w toni wodnej po czym opadają na dno.

Skorpenę możemy znaleźć właściwie na każdej głębokości, żyje do 500m pod powierzchnią wody. W dzień ukryta pomiędzy kamieniami, wypoczywa wtapiając się w otoczenie, natomiast w nocy zamienia się w perfekcyjnego łowcę.
Pomaga jej w tym specjalny system czujników czuciowo-ruchowych, który znajduje się z przodu na głowie, dzięki tak wyspecjalizowanemu systemowi lokalizuje swoją zdobycz bezbłędnie. Żywi się rybami, skorupiakami i małżami. Podczas nurkowań nocnych przy odrobinie szczęścia będziecie mieli okazję ujrzeć to wspaniałe widowisko.

Alarmujemy: pod żadnym pozorem nie dotykajcie skorpeny, ukłucie jest nie tylko bolesne ale i niebezpieczne! Wystarczy też odrobina skupienia, a na pewno wynajdziecie ją na tle ścian i podwodnej flory.
Bądźcie czujni 🙂

Fot. Piotr Stós

Skorpena - podwodny skorpion -
Skorpena - podwodny skorpion -
Skorpena - podwodny skorpion -
Skorpena - podwodny skorpion -
Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!

KURS NURKOWANIA

ONLINE

SSI NUREK NITROXOWY ONLINE

Dłuższe przebywanie na dnie, krótsze przerwy powierzchniowe, mniejsze zmęczenie podczas nurkowań - stawiamy na Nitrox!

SSI WIEDZA NURKOWA ONLINE

Naszą najlepszą praktyką są dobre podstawy teoretyczne! Fizyka, fizjologia, sprzęt nurkowy, teoria dekompresji.

Prowadzi: Piotr Stós

Terminy do ustalenia z instruktorem - zapisz się 🙂

piotr.stos@nautica.pl, tel. 661 660 312