Top
 

Socorro – nurkowanie z rekinami i mantami oceanicznymi

BLOG

Socorro – nurkowanie z rekinami i mantami oceanicznymi

Nurkowie przyjeżdżają do Meksyku od lat – głównie dzięki cenotom i drugiej co do wielkości rafie barierowej na świecie. Znajduje się tam ponad 120 miejscówek, na których spotyka się ośmiornice, lobstery, kraby królewskie, żółwie morskie, barrakudy i bullsharki. Meksyk obiecuje bardzo różnorodne doświadczenia, ale pierwsze miejsce na podium meksykańskich cudów podwodnego świata zajmuje Socorro.

Nasza najbliższa wyprawa na Socorro – listopad 2024 safari na łodzi Cassiopeia, sprawdź szczegóły!

Socorro jest częścią meksykańskiego archipelagu zwanego The Revillagigedos, Termin „Socorro” jest często używany łącznie w odniesieniu do wszystkich wysp. Czasami nazywane „Meksykańskim Galapagos”, Socorro jest wybierane przez wielu nurków na równi z legendarnym Galapagos.

Wiele nurkowań na Socorro zazwyczaj polega na znalezieniu odpowiedniego miejsca do zaczepienia się na haku rafowym i obserwowaniu parady stworzeń. Rekiny występują tu w ogromnej obfitości – można spodziewać się dużych ławic rekinów młotów, a także rekinów srebrnopłetwych, rekinów jedwabistych i rekinów z Galapagos.

Jedną z głównych atrakcji nurkowania na Socorro jest możliwość oglądania ogromnych mant pacyficznych. W miejscach takich jak El Boiler czeka nurków niesamowity spektakl. Często spotykamy delfiny krążące wokół podwodnych wulkanicznych szczytów, a szczęściarze zobaczą humbaki.

Ze względu na odległość wysp od brzegu, nie ma czarterów na Socorro krótszych niż 7 nocy, więc można wykupić safari 7-mio lub 10-dniowe. Nurkowanie tutaj jest ekscytujące i nietypowe, więc twój poziom doświadczenia musi odpowiadać wyzwaniu.

Nurkowanie na Socorro to jeden z nurkowych cudów świata!

Miejsca nurkowe na Socorro

Co mylące, Socorro jest w rzeczywistości tylko jedną z wysp tworzących Archipiélago de Revillagigedo. Jednak większość osób ma problem z wymową Revillagigedo, tak więc pragmatyczni Meksykanie przestali używać oficjalnej nazwy i nazywali archipelag Socorro.

Dlaczego te wyspy są tak wyjątkowe? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – lokalizacja!

Wyspy San Benedicto, Clarion, Roca Partida i Socorro to tak naprawdę szczyty podwodnych wulkanów, które z kolei są częścią podwodnego pasma górskiego znajdującego się głęboko pod powierzchnią. To miejsce, w którym morski region biogeograficzny północno-wschodniego Pacyfiku styka się z regionem wschodniego Pacyfiku. Jest to również miejsce, w którym Prąd Kalifornijski spotyka się z Prądem Równikowym. Wszystko to tworzy niezwykle złożone i bogate w życie miejsce, prawdziwy raj dla rekinów, mant, delfinów…i nurków. Wyspy przyciągają gatunki wędrowne, takie jak humbaki i rekiny wielorybie.

Już dotarcie tam jest przygodą samą w sobie! Najpierw trzeba dolecieć do Cabo. Znane ze swoich plaż, sportów morskich i życia nocnego Cabo to ruchliwe miejsce. To jednak dopiero pierwsza część całej podróży, ponieważ dopłynięcie łodzią na wyspę San Benidicto, najbliższą z wysp, zajmuje kolejne 24 godziny.

Dawniej znana jako Isla de los Innocentes, San Benedicto o powierzchni około 10 km², jest trzecią co do wielkości z czterech wysp archipelagu. Jest pochodzenia wulkanicznego, nie ma źródła słodkiej wody i jest całkowicie niezamieszkana. W pobliżu południowego krańca wyspy znajduje się krater wulkanu pozostały po jego erupcji w 1952 roku. Oglądany z poziomu morza wulkan Bárcena robi wrażenie, ale widziany z drona jest po prostu niesamowity!

Wokół San Benedicto znajduje się wiele miejsc do nurkowania, takich jak Fondeadero i Canyon. Są dobre, ale żadne z nich nie może się równać z El Boiler, który znajduje się w pobliżu wulkanu i  składa się z ogromnego szczytu, wznoszącego się z dna morskiego na wysokość 45 m i zbliżającego się do 4 m od powierzchni. Płytkich nurkowań  należy unikać ze względu na falowanie i rozkołys. El Boiler to wspaniałe miejsce, w którym można spotkać manty oceaniczne, które mają na szczycie stację czyszczenia. Zdumiewające w gigantycznych mantach jest to, że są one dość przyzwyczajone do nurków… są inteligentnymi i ciekawskimi stworzeniami, często inicjują spotkanie i same  przypływają w pobliże nurków! Najlepszym sposobem na nurkowanie w El Boiler jest pozostawanie na 15 metrach, aby oszczędzać powietrze i móc jak najdłużej obserwować manty.

Wyspa San Benidicto – rekiny jedwabiste.

Podczas gdy manty oceaniczne są gwiazdami pokazu w El Boiler, niezawodnymi pierwszoplanowymi aktorami na wyspie San Benidicto są rezydujące tam populacje rekinów jedwabistych (Carcharhinus falciformis). Jedwabiste, wyraźnie przyzwyczajone do nurków, gromadzą się wokół łodzi w poszukiwaniu resztek.

Socorro jest zdecydowanie największą z czterech wysp o powierzchni około 132 km2. To imponujący widok, gdy widzi się go po raz pierwszy, szczególnie z drona! Jest to również jedyna zamieszkana wyspa, choć tylko przez około 250 żołnierzy z meksykańskiej marynarki wojennej i ich rodziny… Ich rolą jest egzekwowanie zasad i przepisów morskiego obszaru chronionego i parku narodowego.

Wokół wyspy Socorro znajdują się trzy główne miejsca nurkowe – Punta Tosca, Roca Oneal i Cabo Pearce. Pierwsze dwa to z pewnością interesujące nurkowania. Ale Cabo Pearce jest główną atrakcją, a jego mocnymi punktami są manty oceaniczne i delfiny butlonose. Ponadto często są widywane rekiny młoty.

Cabo Pearce to długa, przypominająca palec wystający w morze formacja, znajdująca się po wschodniej stronie wyspy i utworzona przez lawę w czasach, gdy Socorro była aktywnym wulkanem. Na miejscówce Cabo Pearce wymagana jest ostrożność, ponieważ silne prądy płyną albo z południa na północ, albo odwrotnie… prądy te potężnieją pod powierzchnią.

Nurkowanie na Roca Partida

Położona około 100 km na zachód od wyspy Socorro, Roca Partida jest wierzchołkiem ogromnej podwodnej góry. Trudno wyobrazić sobie bardziej odległe, budzące podziw i ekscytujące miejsce nurkowe… W porównaniu z trzema innymi wyspami Roca Partida jest dość mała. Ma zaledwie 100 m długości i 8 m szerokości. Całkowita izolacja oznacza, że ​​Roca Partida ma swój własny ekosystem, z ogromną populacją stworzeń morskich, w naturalny sposób przyciąga także ptaki wędrowne.  Najlepiej nurkować tam, wchodząc do wody po wschodniej stronie, gdzie prądy są minimalne. Ogromne ławice ryb pulsują w nurcie, a rekiny są tam cały czas. Naprawdę ciekawą cechą Roca Partida są drzemiące wśród załomów skalnych rekiny białopłetwe. Po wschodniej stronie skały znajduje się kilka wnęk. To tutaj rezydują rekiny białopłetwe, które polują w nocy,a gromadzą się w ciągu dnia, aby odpocząć.

Nurkowanie Socorro – w skrócie

Wyspy Archipiélago de Revillagigedo są naprawdę wyjątkowe. Trzy z nich są regularnie odwiedzane – Clarion Island znajduje się kolejne 290 km na południowy zachód od Roca Partida i pływa tam bardzo niewiele łodzi.  Ale te trzy zupełnie wystarczą. Nurkowania przy Socorro, San Benidicto i Roca Partida to przeżycie, które zostanie z Tobą na zawsze. Połączenie ich izolacji, wyjątkowej różnorodności biologicznej i ekscytujących nurkowań jest trudne do porównania z czymkolwiek…

Zapraszamy na wyprawy z Nauticą!

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!