rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt 10-18
Top
 

Dzień Delfina na Visie

Zobacz film ze spotkania z delfinami na Visie
Dzień Delfina na Visie -

Dzień Delfina na Visie

W 1999 na wyspie Mały Lošinj powstał Instytut “Plavi Svijet”, zajmujący się ochroną oraz badaniem delfinów i innych morskich stworzeń, zamieszkujących Adriatyk.  Od lata 1993 r. obchodzi się w Chorwacji Dzień Delfina.

Delfiny spotykamy w całym Adriatyku, czego najlepszym dowodem są nasze coroczne spotkania z tymi radosnymi stworzeniami na wyspie Vis.

Za każdym razem to jest prawdziwy Dzień Delfina dla naszej bazy nurkowej!

 1. Delfiny należą do rodziny waleni. Orki są w rzeczywistości delfinami.
 2. Są mięsożercami. Jedzą ryby, kalmary i skorupiaki – około 15 kg dziennie.
 3. Delfiny są ssakami, muszą oddychać nad powierzchnią wody. Oddychają specjalnymi otworkami , wynurzając się co 30 sekund i nabierając powietrza, przy czym w ich płucach następuje wymiana niemal 90 procent powietrza!
 4. Jak śpią? U delfina raz jedna, raz druga półkula mózgu wchodzi w fazę snu. Dzięki temu cały czas jest aktywny. Śpiąc zawsze ma otwarte jedno oko!
 5. Żyją w średniej wielkości grupach, do 10 osobników u wybrzeży i do 25 na oceanie. Stosunkowo często grupy te łączą się w stada liczące kilkaset sztuk. Zdarzają się jednak i samotne osobniki.
 6. Znamy 40 gatunków delfinów. Większość żyje w płytkich obszarach oceanów, w wodach słodkich tylko 5.
 7. W zależności od gatunku ciąża trwa od 9 do 17 miesięcy. Mamy delfiny przytulają swoje młode!
 8. Delfiny mają ostry wzrok zarówno w wodzie, jak i poza nią. Słyszą częstotliwości 10-krotnie przekraczające górną granicę dźwięków słyszanych przez dorosłych ludzi. Ich zmysł dotyku jest dobrze rozwinięty, ale nie mają węchu.
 9. Delfiny wykorzystują gąbki jako narzędzia do polowania na zdobycz, za ich pomocą szukają ukrytych w piasku ryb  i skorupiaków. Udało się także sfotografować delfiny, które używają muszli do kopania w dnie oraz łapania mniejszych ofiar. Prawdopodobnie jest to nowo nabyta umiejętność –  twierdzi biolog Michael Krutzen z Uniwersytetu w Zurichu.
 10. Delfiny mają niewielu naturalnych wrogów. Orki atakują delfiny, ale tylko wtedy gdy te nie płyną w stadzie. Ich głównym zagrożeniem są ludzie…
 11. Wielu ekspertów uważa delfiny za zdolne do skomplikowanych myśli, a nawet smutku. Te inteligentne stworzenia doznają urazu wskutek okrutnych praktyk łowieckich. Kwitnie międzynarodowy handel ssakami morskimi, kupowanymi do parków wodnych. Podczas polowań, które odbywają się w pobliżu japońskiego miasta Taiji, delfiny i małe wieloryby są zapędzane z otwartego morza przy użyciu floty statków rybackich. Łowcy hałasują, uderzając młotkami i prętami, tworząc „ścianę dźwięku” dezorientując zwierzęta i wtłaczając je w małą zatoczkę. Tam niektóre delfiny są ubijane na mięso, podczas gdy inne chwytane żywcem i sprzedawane do delfinariów. Polowanie na Taiji zostało ostro potępione po sukcesie nagrodzonego Oscarem filmu dokumentalnego The Cove z 2009 r., który zawierał ujęcia delfinów zabijanych nożami i włóczniami. Dr Diana Reiss, która informowała filmowców o tej praktyce, od ponad 40 lat bada inteligencję delfinów. Pomimo międzynarodowego protestu, który nastąpił po premierze filmu, polowania trwają nadal. Oficjalne dane pokazują, że w ostatnim sezonie polowań prawie 600 delfinów zostało zabitych, a 250 wziętych do niewoli. W lutym 2019 działacze z Australii i Japonii rozpoczęli pierwsze prawne kroki przeciwko polowaniu na delfiny w Taiji. Pozew złożono po tym, jak Japonia pod koniec 2018 r. ogłosiła zamiar wycofania się z International Whaling Commission i wznowienia polowań. Jeśli widzisz, co robią, nie musisz mieć doktoratu, aby powiedzieć, że to jest nieludzkie – powiedziała dr Reiss.
 12. Indie nadały delfinom status „non human person”, czyli “osób nie będących ludźmi”.
 13. Nie ma piękniejszego widoku, niż dzikie delfiny, pływające w morzu!

Zobaczcie filmik Jarka Majchrzaka z naszego spotkania:

Dzień Delfina na Visie -
Dzień Delfina na Visie -
Dzień Delfina na Visie -
Dzień Delfina na Visie -
Dzień Delfina na Visie -
Dzień Delfina na Visie -
Dzień Delfina na Visie -
Dzień Delfina na Visie -
Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!