Top
 

Hvar – atrakcje


Zapraszamy na wycieczki tematyczne po wyspie Hvar

Co zobaczyć i jak atrakcyjnie spędzić czas na wyspie Hvar?

Nurkowanie INTRO dla początkujących

Rozpocznij przygodę z nurkowaniem w pełnym sprzęcie. Po krótkim instruktarzu i rejsie malowniczą trasą, zanurkujemy w odludnej zatoczce Tiha.

Pamiętajmy, że wspólne nurkowanie wzmacnia więzi, a morskie powietrze wzmaga apetyt. Z nami można połączyć pierwsze w życiu zejście pod wodę z pysznym posiłkiem, złożonym ze specjałów chorwackiej kuchni; z dala od tłumów, zgiełku i utartych szlaków. Zobaczycie rojowiska egzotycznych stworzeń: koników morskich, ośmiornic, mątw, ślimaków nagoskrzelnych, ławic ryb… a wszystko to możecie utrwalić na podwodnej fotografii, wypożyczonym w bazie aparatem Olympus.

Wycieczka ECO

Daj się oczarować zwiedzaniem ekologicznych upraw i rodzinnych plantacji oliwy i lawendy, spróbuj ekologicznych produktów: pieczywa, serów, oliwy i miejscowego wina. Tradycje uprawy winorośli sięgają na Hvarze czasów starożytnych. W rodzinnej winiarni w wiosce Vrisnik komponują nagradzane na targach wina i tam poznamy złożony proces jego produkcji, a także weźmiemy udział w degustacji. Winu będą towarzyszyć przekąski: ekologiczny ser, sardynki od miejscowych rybaków i lokalny chleb.

Manufaktura oliwy w urokliwej miejscowości Svirce pozwoli nam zapoznać się z procesem produkcji oliwy tradycyjną, ekologiczną metodą tłoczenia w niskiej temperaturze. Skosztujemy także kilku gatunków wybornej miejscowej oliwy.

W lawendowym raju dawnej osady pasterskiej Brusje, wypróbujemy kojące właściwości lawendy i rozmarynu oraz poznamy tajniki uprawy lokalnych ziół.

Wycieczka ETNO

Zajrzyj do opuszczonej wioski Humac, zbadaj jaskinię Grapčeva špilja i poszerz kulinarne horyzonty o miejscowe potrawy: mięso i warzywa spod peki, chleb świętojański, rakiję Rogacz, oliwy i wina z lokalnych plantacji.

Spacer wśród makii, w zapachu lokalnych ziół, zawiedzie nas do jaskini Grapčeva špilja. Oprócz koronki stalaktytów i stalagmitów jaskinia kryje ślady z czasów neolitycznych.

Leżąca opodal jaskini opuszczona wioska Humac daje świadectwo zmiennej historii hvarskiego osadnictwa. Pierwotne budynki z XIII wieku, wzniesione w kształcie walców z neolitycznych głazów, przeobrażały się na przestrzeni wieków, przyjmując współczesną postać: kamienne domy z dachami pokrytymi srebrzystym łupkiem. Miejscowa Konopa to autentyczne, odosobnione miejsce, w którym po zmroku, przy świetle świec, spróbujemy dalmatyńskiej peki i miejscowego wina.

Wycieczka HISTORYCZNA

Poznaj ciekawostki i legendy regionu, wyruszając malowniczą trasą do Hvaru, poza głównym szlakiem turystycznym. Starożytna twierdza i dalmatyńskie specjały będą ukoronowaniem trasy. Kręta Stara Droga wiedzie przez lawendowe pola i miejsca pamiętające starożytnych Greków, Rzymian, pierwsze osady i winnice zakładane przed wiekami. Zasłuchaj się w opowieści utrwalone w pamięci przewodników i w pomnikach historii: starym wapiennym piecu, kapliczce na sv. Roku oraz Konobie Vidikovac.

700-letnie wieże i mury twierdzy Tvrdjava Španjola to widok, którego nie sposób zapomnieć. Górująca nad miastem forteca powstawała z pomocą hiszpańskich inżynierów pomiędzy XIII a XVI wiekiem.

Dla odkrywców kulinarnych to wyjątkowa okazja, by zapoznać się ze specjałami wyspy: chlebem świętojańskim, powstającym z nasion szarańczynu, a także wytwarzanej z nich rakiji Rogacz – lokalnej odmiany o charakterystycznym, miodowo-korzennym smaku.

Wycieczka NATURE

Sfotografuj podczas zachodu słońca panoramę Hvaru i okolic z najwyższego szczytu Sveti Nikola. Dla kolekcjonerów pejzaży i amatorów fotografii to miejsce obowiązkowe. Przy dobrej widoczności można gołym okiem podziwiać wyspy: Korčula, Brač, Lastovo i archipelag Pakleni Otoci, a nawet wybrzeże Włoch oraz półwysep Pelješac. Zwieńczeniem wyprawy będzie wyspiarska uczta w leżącej u stóp szczytu konobie. Będzie można spróbować miejscowych warzyw, mięs i owoców morza pieczonych pod tradycyjną peką. Potrawy spod peki są jednocześnie duszone i pieczone, doskonale komponując się z lokalnym winem.

Wśród wielu sekretów wnętrza wyspy na szczególną uwagę zasługuje opuszczona średniowieczna osada Malo Grablje. W malowniczym otoczeniu 300-metrowych skalistych wzgórz kamienne budynki sprzed wieków tworzą atmosferę miejsca zatrzymanego w czasie.

Zdjęcia z albumu Pawła Jaroszewskiego „Odkrywając Hvar” – do obejrzenia na stronie autora

Hvar

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!