rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt 10-18
Top
 

Korytarze turystyczne. Kiedy pojedziemy do Chorwacji i na jakich warunkach?

BLOG
Korytarze turystyczne. Kiedy pojedziemy do Chorwacji i na jakich warunkach? -

Korytarze turystyczne. Kiedy pojedziemy do Chorwacji i na jakich warunkach?

KONFERENCJA WIDEO MINISTRÓW TURYSTYKI UE, ze strony polskiej uczestniczył minister Gut-Mostowy

– inicjatywa otwarcia korytarzy turystycznych pomiędzy państwami
– zaangażowanie epidemiologów w proces uzgadniania otwarcia granic
– projekt karty Cro
– wprowadzenie kuponów dla całego sektora turystyki
– „Musi zaistnieć wspólny plan pokonania kryzysu, niezależnie od indywidualnych planów w krajach UE”

Cytując za portalem Hrturizam.hr – w Radzie Unii Europejskiej odbyła się wideokonferencja ministrów państw członkowskich UE odpowiedzialnych za sektor turystyczny, której przewodniczył minister Gari Cappelli z Chorwacji.

W konferencji wideo wzięli udział ministrowie i wyżsi urzędnicy ze wszystkich państw członkowskich UE oraz komisarz ds. Rynku wewnętrznego Thierry Breton. Sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) Zurab Pololikashvili przedstawił na konferencji inicjatywy UNWTO dotyczące aktywizacji turystyki.

„Sektor turystyczny doświadczył gwałtownego spadku popytu z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. Naszą misją jest, aby jako członkowie Unii Europejskiej być liderem w ożywieniu turystyki, która bezpośrednio wpływa na ożywienie całej gospodarki. Turystyka stanowi 10% PKB UE i zatrudnia prawie 12% pracowników w Unii Europejskiej. Ponadto turystyka generuje dochód w wysokości ponad 400 mld EUR. Z tych wszystkich powodów ważne jest zachęcanie do tworzenia wspólnych rozwiązań kryzysu sektora turystycznego spowodowanego pandemią koronawirusa, ale także tworzenie programów i planów zwalczania podobnych zagrożeń w przyszłości. Dlatego szczególnie się cieszę, że spotkanie członków Rady Europejskiej w zeszłym tygodniu uzgodniło prace nad utworzeniem funduszu naprawczego, który będzie skierowany do najbardziej dotkniętych sektorów i części geograficznych Europy i uważam, że wszyscy wiemy, że turystyka zdecydowanie należy do kategorii najbardziej dotknął sektory dotknięte kryzysem ”, powiedział minister turystyki Chorwacji Gari Cappelli, podkreślając, że musi istnieć wspólny plan zarządzania kryzysowego, niezależnie od indywidualnych planów w krajach UE.

Otwarcie korytarza turystycznego

Podczas konferencji omawiano także inicjatywę otwarcia korytarzy turystycznych między krajami, na co Cappelli podkreślił, że niezwykle ważne jest zaangażowanie epidemiologów w ogólny proces uzgadniania otwarcia granic i ułatwiania ruchów turystycznych, w tworzenie kryteriów i środków dla zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego podczas podróży turystów. „Ta inicjatywa wymaga korzystnego lub podobnego obrazu epidemiologicznego krajów stowarzyszonych, a także porozumienia w sprawie ogólnego procesu dostosowanego do obecnej sytuacji z koronawirusem” – powiedział Cappelli.

Z pewnością możliwe korytarze turystyczne będą negocjowane dwustronnie dla zainteresowanych krajów, a nie na poziomie UE, a głównym czynnikiem będzie obecna sytuacja nowych zmiennych towarzyszących19 w każdym kraju. Jak zauważył Krunoslav Capak w zeszłym tygodniu, granice z krajami, w których sytuacja epidemiologiczna jest taka sama lub lepsza niż w naszym kraju, mogą zostać otwarte.

Minister Cappelli zauważył również, że tuż przed dzisiejszą konferencją ministrowie turystyki UE z wielu państw członkowskich otrzymali deklarację wspólnego stanowiska, w której wezwali do silniejszego wsparcia turystyki w unijnym planie naprawy gospodarczej i podkreślili znaczenie ustanowienia jednolitych zasad dla wszystkich form podróży. „Musi istnieć wspólny plan pokonania kryzysu, niezależnie od indywidualnych planów w krajach UE” – podkreślił Cappelli.

Rządy wprowadzają środki mające na celu uratowanie turystyki

Wiele rządów wprowadza środki specyficzne dla turystyki, aby zaradzić bezpośredniemu oddziaływaniu na sektor i ułatwić ożywienie. Przedstawiciele państw członkowskich zgodzili się, że można zrobić więcej w bardziej skoordynowany sposób i że wsparcie dla turystyki powinno być jednym z głównych priorytetów europejskiego planu naprawy gospodarczej.

Ministrowie podkreślili również znaczenie znalezienia i zharmonizowania rozwiązań w sprawie pakietu, w tym bonów, i zgodzili się, że istnieje potrzeba gromadzenia informacji na temat środków podjętych w celu rozwiązania kryzysu i wymiany najlepszych praktyk w UE.

Ministerstwo Turystyki przygotowało projekt karty Cro, a na pewno presją sektora turystyki jest wprowadzenie kuponów dla całego sektora turystyki, tak jak ma to miejsce w przypadku biur podróży. Trzeba przyznać, że na poziomie UE to WE „utrudnia” realizację kuponu i czeka na szybką odpowiedź WE na to pytanie.

Komisarz Breton podkreślił, że środki nadzwyczajne i zasoby udostępnione przez Komisję Europejską powinny wspierać wysiłki państw członkowskich na rzecz utrzymania stabilności w perspektywie krótko- i średnioterminowej, i wezwał państwa członkowskie do pełnego ich wykorzystania i zapewnienia możliwości pracownikom, którzy są najbardziej dotknięta obecną sytuacją.

„Będziemy potrzebować nadzwyczajnych zasobów, aby pokonać ten kryzys. Potrzebujemy „nowego planu Marshalla” z silnym budżetem UE, aby przyspieszyć drogę do ożywienia gospodarczego w Europie oraz silniejszej i odporniejszej Unii. Pragmatyzm, kreatywność i szybkie działanie są również ważne w celu ożywienia i zbudowania odpornego i zrównoważonego przemysłu turystycznego. Przede wszystkim kryzys ten wymaga solidarności, ponieważ żaden kraj nie jest w stanie samodzielnie pokonać tego kryzysu ”- powiedział przed konferencją europejski komisarz ds. Rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikashvili przy tej okazji odniósł się do Wytycznych UNWTO dotyczących zarządzania kryzysowego w turystyce w kontekście COVID-19 i wezwał Komisję Europejską do priorytetowego traktowania turystyki w ramach planu naprawy gospodarczej UE.

HRTURIZAM.HR

Ustalenia:

– Utworzone zostaną korytarze turystyczne z krajami regionu o korzystnej sytuacji epidemiologicznej

– Turyści zostaną poinstruowani, aby udać się bezpośrednio do miejsca zakwaterowania bez odwiedzania innych miejsc, z konkretnymi przystankami

– W hotelach będzie zameldowanie przez internet i odbiór kluczy przez skrzynkę z szyfrem

– Gość decyduje, czy życzy sobie sprzątanie pokoju codziennie, czy wcale

– Apartamenty będą mieć zaszyfrowane skrzynki z których goście odbiorą klucze

Zapraszamy na nurkowe wakacje do baz NAUTICA w Chorwacji

Połącz nurkowanie z rodzinnym wypoczynkiem i zwiedzaniem pięknych chorwackich wysp.

Baza NAUTICA na wyspie Vis

Baza NAUTICA na wyspie Hvar

Oferta wycieczek po wyspie Hvar

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!