rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt godz. 9-17
Top
 

Rafy koralowe Egiptu. Oto 10 najlepszych miejsc do nurkowania

BLOG

Rafy koralowe Egiptu. Oto 10 najlepszych miejsc do nurkowania

Dla większości nurków nie ma nic piękniejszego niż rafa koralowa. Ciepła, przejrzysta woda, mnogość drobnych ryb, koralowce w każdym kolorze tęczy, żółwie, płaszczki i szansa na spotkanie rekinów… Wielu uważa, że jedne z najpiękniejszych raf na świecie znajdują się w egipskim Morzu Czerwonym. Od tego nurkowego raju dzieli nas tylko około 4 godzin samolotem, a wrażenia są niezapomniane. Załoga Nautiki od wielu lat, z pokładu łodzi safari, obserwuje egipskie rafy. Poniżej nasz subiektywny wybór najlepszej dziesiątki.

Uwaga! Lista nie jest ułożona w kolejności. Ma oddać różnorodność i niepowtarzalność podwodnych cudów Egiptu.

1. Shark and Yolanda Reef

Absolutnie kultowe miejsce nurkowe na półwyspie Synaj. Rafy, które oferują wszystko – od pionowej, opadającej daleko w głębiny ściany, przez koralowe ogrody pomiędzy nimi, aż po… znajdujące się na kilkunastu metrach pozostałości wraku przewożącego armaturę! Prądy w tym miejscu to prawdziwy rollercoaster, często mają różne kierunki. Na początku nurkowania mogą leniwie pchać nurków, a w połowie przerodzić się w mocny downwelling. Na szczęście, najwięcej morskiego życia jest dokładnie w takich miejscach. Ławice plataksów i tuńczyków to normalny widok, są też szanse na dużego zwierza. Przy niskim zużyciu powietrza można do atrakcji włączyć Anemone City, znajdujący się nieopodal ogród ukwiałów zamieszkiwanych przez błazenki

Typ nurkowania: dryftowe
Poziom trudności: średni/wysoki

Aby zanurkować na Yolanda Reef, wybierz safari na trasie Top Północy.

2. Brothers Islands

Tych dwóch skalistych wysepek na środku Morza Czerwonego raczej nie trzeba nurkom przedstawiać. Wyspy Braci słyną wśród braci nurkowej jako miejsce spotkań z rekinami, między innymi longimanusami i młotami, ale też żółwiami i mantami. Płytkie plateau na północnych krańcach wysp tętnią życiem. Na spragnionych malowniczych widoków nurków czekają olbrzymie kolonie brain corals, koralowce stołowe i setki ryb. Głębiej rafa też jest piękna – dużo miękkich korali i gorgonii. Co najlepsze, rafy są w bardzo dobrym stanie. Na te odległe o ponad 60 km od stałego lądu nie docierają łodzie dzienne, a od niedawna prawo zakazuje cumowania na noc. Na fanów nurkowań wrakowych czekają tam dwa wraki okrętów, Aida i Numidia. Uwaga, warunki bywają wymagające przez wysoki przybój i silne prądy.

Typ nurkowania: dryftowe lub semi-dryftowe
Poziom trudności: wysoki

Na Brothers Islands zanurkujesz wyłącznie w ramach safari. Odwiedzamy to miejsce na trasach Top Północy i Złoty Trójkąt.

3. Um el Khararim

Ta rafa na dalekim południu, wchodząca w skład Raf Świętego Jana, to w tłumaczeniu Matka Dziur. Nazwa dobrze oddaje charakter pozycji. To niepowtarzalny labirynt koralowych formacji, pełen grot, jaskiń i tuneli… Maksymalna głębokość to tylko 18-20 metrów, co pozwala długo zwiedzać zakamarki różne zakamarki. Przed wizytą wytężcie zmysły. Za narożnikami rafy, w zacienionych wgłębieniach i łachach piasku mogą czekać ciekawe morskie stworzenia. To idealne miejsce do obserwacji skrzydlic, ślimaków nagoskrzelnych, stonefishy, skorpen, crocodilefishy, igliczni i wielu innych, kamuflujących się w spokojnych wodach stworzeń. Fotografowie staną przed dużym dylematem – czy szukać szerokokątnych ujęć promieni światła na tle koralowych grot, czy może “zapolować” na małe zwierzaki z obiektywem makro…

Typ nurkowania: z zakotwiczonej łodzi
Poziom trudności: bardzo niski

Ze względu na dużą odległość od popularnych miejscowości turystycznych, nurkowanie na Um el Khararim jest możliwe wyłącznie w trybie safari, na trasach Top Południa i St. John’s.

4. Thomas Reef

Wszystkie cztery rafy między Synajem, a wyspą Tiran są bardzo atrakcyjne, ale to Thomas Reef zasługuje na specjalne wyróżnienie. To miejsce doceniane jest zarówno przez nurków rekreacyjnych, jak i technicznych. Największą atrakcją dla tych ostatnich jest Canyon, czyli rozpadlina zaczynająca się na krawędzi plateau znajdującego się na 30 metrach. Głębokość na dnie kanionu sięga aż 70 metrów, co pozwala zaplanować zaawansowane nurkowania trimixowe w pięknej scenerii. Płytsza część Thomas Reef to malownicze ogrody miękkich korali i mnóstwo gorgonii na plateau. Spotkania z tuńczykami, barakudami i żółwiami nie są tu rzadkością, a z pokładu łodzi można wypatrzeć często widywane w rejonie Tiran delfiny. Zwłaszcza przy zachodniej części rafy należy uważać na prądy, znoszące nurków poza osłoniętą południową stronę rafy.

Typ nurkowania: dryftowe lub semi-dryftowe
Poziom trudności: średni do wysokiego

Na Thomas Reef możesz zanurkować wybierając Safari Wrakowe.

5. Elphinstone Reef

Ta długa na trzysta metrów rafa to – obok diugoni – największa nurkowa atrakcja okolic Marsa Alam. Znana jest przede wszystkim ze spotkań z różnymi gatunkami rekinów, między innymi młotów, longimanusów i żarłaczy rafowych, ale zdarza się też spotkać tu żarłacza tygrysiego i rekina wielorybiego. Tę samotnie wyrastającą z morskich głębin obmywają silne prądy, najczęściej z kierunku północnego. Gwarantuje to obfitość koralowców, zwłaszcza miękkich. Poniżej końca plateau, wieńczącego południową stronę rafy, znajduje się atrakcja dla nurków technicznych – Arch między 52, a 60 metrem. Intrygujący kształt wejścia, przypominający sarkofag, spowodował powstanie lokalnej legendy. Mówi się, że to grób jednego z egipskich faraonów…

Typ nurkowania: dryftowe lub semi-dryftowe
Poziom trudności: wysoki

Rafę Elphinstone odwiedzamy podczas safari na trasach Złoty Trójkąt, Top Południa i St. John’s.

6. Claudia Reef

Wielu osób mówi, że to najciekawsza rafa na całym Fury Shoal. Claudia Reef, z zewnątrz pełna miękkich koralowców i odwiedzana przez napoleony i żółwie, prawdziwe piękno kryje w swoim wnętrzu. Centralna część rafy jest tak naprawdę podwodną plątaniną korytarzy i małych grot, do których przez dziury w suficie przedostaje się światło. Na małej głębokości, bo do 10 metrów, można eksplorować dziesiątki, jeśli nie setki, metrów kawern. Są na tyle przestronne, że spokojnie można je zwiedzać w kilkuosobowych grupach nurków. To jedno z tych miejsc nurkowych nietracących atrakcyjności nawet po kilku odwiedzinach, bo nie sposób dwa razy przemierzyć tego labiryntu w ten sam sposób. Uwaga, przed wejściem do systemu kawern zdarzają się prądy i trzeba to uwzględnić planując nurkowanie.

Typ nurkowania: z zakotwiczonej łodzi
Poziom trudności: niski

Na Claudia Reef nurkujemy podczas safari Fury Shoal, St. John’s lub Top Południa.

7. Daedalus Reef

Dosłownie na środku otwartego morza, około 48 mil morskich od Marsa Alam, 30 metrów nad powierzchnię wody wyrasta samotna iglica. To latarnia morska na długiej na 400, a szerokiej na 100 metrów rafie Daedalus. Silne i nieprzewidywalne prądy rozbijające się o północną stronę tej podwodnej formacji rozdzielają się w różnych kierunkach. Sprawiają, że to doskonałe miejsce do obserwacji rekinów. Szczególną sławą cieszą się nurkowania z rekinami młotami – przy odpowiednim szczęściu można ich tu spotkać dziesiątki! Odludna rafa, nieodwiedzana przez łodzie dzienne, jest w doskonałej kondycji. Reprezentacja koralowców, zarówno twardych, jak i miękkich jest bardzo szeroka. Poza rekinami można spodziewać się spotkań z tuńczykami, barakudami, orleniami i żółwiami. Na doświadczonych nurków trimiksowych w głębinach Daedalusa czeka prawdziwa gratka – wrak parowca Zealot, spoczywający między 75, a 110 metrem.

Typ nurkowania: dryftowe
Poziom trudności: wysoki

Wybierz safari Złoty Trójkąt lub Top Południa, by zanurkować na Daedalus Reef.

8. Sataya

Druga nazwa tej rafy to Dolphin House, co mówi samo za siebie! Na południowej stronie tej pozycji nurkowej znajduje się ogromne, płytkie plateau. Upodobały je sobie delfiny; dziesiątki, a czasem setki osobników! To miejsce daje niemal stuprocentową gwarancję spotkanie tych sympatycznych morskich ssaków. Obserwacja delfinów w wodzie to czysta przyjemność – są ciekawskie i zainteresowane obecnością ludzi. Snorkeling z tymi inteligentnymi zwierzętami to najlepszy pomysł – płoszą je bąble wydychane przez nurków. To nie koniec atrakcji Satai. Po spotkaniu z delfinami na nurków czeka północna strona rafy, gdzie można odbyć relaksujące nurkowanie dryftowe. Szanse na spotkanie żółwia są w tym miejscu całkiem spore.

Typ nurkowania: dryftowe/snorkeling
Poziom trudności: niski

Sataya znajduje się w rejonie Fury Shoal, ale odwiedzamy je również w drodze na St. John’s lub Top Południa.

9. Small Giftun

Ta mała wysepka, na której znajduje się posterunek policji, ma dla nurków dwa oblicza. W dzień – najpiękniejszy ogród żółtych gorgonii w okolicach Hurghady. Te imponujące korale dorastają tu do ogromnych rozmiarów, a podczas nurkowania szybuje się obok nich w lekkim prądzie. Kawałeczek dalej zaczyna się plateau, gdzie wypatrywać można życia makro. Jednak prawdziwie niesamowity Small Giftun jest w nocy. Rafa obok tej wysepki słynie z gigantycznych muren. Na jednym nurkowaniu nocnym można spotkać ich od kilku do kilkunastu, a każda pokaźnych rozmiarów. Poza murenami, nocne nurkowanie urozmaicą polujące na małe rybki skrzydlice i szansa na spotkanie jednego z najpiękniejszych ślimaków nagoskrzelnych świata, hiszpańskiej tancerki.

Typ nurkowania: dziennie – dryftowe lub semi-dryftowe, nocne – z zakotwiczonej łodzi
Poziom trudności: od łatwego do średniego

Na Small Giftun nurkujemy najczęściej wtedy, gdy kończymy safari w Hurghadzie, na przykład na trasie Top Północy.

10. Twoja ulubiona rafa

Na ostatnim miejscu naszego zestawienia spokojnie mogłaby znaleźć się poprzecinana tunelami Malahi czy świetny Jackson Reef w cieśninie Tiran, ale… nawet niepozorne egipskie rafy mogą okazać się tymi najlepszymi. Wszystko zależy od szczęścia, towarzystwa i doświadczeń. Może twoją ulubioną rafą stanie się ta, na której pierwszy raz spotkałeś silny prąd i okazało się, że dałeś radę? Może miejsce, w którym pierwszy raz zejdziesz na 40 metrów i postarasz się zapanować nad lekkim rauszem spowodowanym narkozą azotową? Wreszcie – na każdym egipskim nurkowisku są szanse na nieoczekiwane spotkania. Żółwie śpiące na rafie, ośmiornice dające popis zdolności kamuflażu, dostojne napoleony…

Zanurkuj z nami na rafach koralowych Egiptu!

Organizujemy safari nurkowe na najlepszych trasach.

Sprawdź aktualne terminy i cennik!

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!