rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt godz. 9-17
Top
 

Stan raf i sprzątanie wyspy Siyul na trasie południowej safari nurkowego

BLOG

Stan raf i sprzątanie wyspy Siyul na trasie południowej safari nurkowego

Nurkowy lifestyle jest nierozerwalnie związany z ochroną środowiska. Wracając z dalekiego południa Morza Czerwonego nasza ekipa zahaczyła po raz kolejny o wyspę Siyul. Archipelag Qulaan, składa się z czterech wysp – Siyul, Shawarit, Umm al-Shaykh i Mahabis – położonych od 3 do 7 km od wybrzeża. Istnieje również mała piąta wyspa, która tworzy się podczas odpływu. Wszystkie wyspy wchodzą w skład Parku Narodowego Wadi El Gamal, w którym żyje ponad 450 gatunków koralowców i ponad 1200 gatunków ryb. Jest to również świetne miejsce, aby spotkać żółwie na łąkach trawy morskiej u obrzeży wysp. Żółwie zielone gniazdują na wyspie Siyul od maja do listopada.

Wyspy są również wspaniałym miejscem obserwacji ptaków. Gatunki ptaków zamieszkujące archipelag to między innymi zagrożony sokół czarnodzioby (Falco Concolor), rybitwa rogowata (Onychoprion Anaethetus ), rybitwa czarnodzioba (Hydropogne Caspia), czapla białogrzbieta, czapla rafowa, warzęcha pospolita, czapla rafowa, mewa białooka, głuptak brunatny (Sula Leucogaster), sieweczka krabowa (Dromas Ardeola), rybołów i mewa wodna.

Sprzątanie wyspy Siyul

Schodząc na wyspę zaobserwowaliśmy skomplikowane meandry krabich ścieżek, przypominające ślady maleńkich traktorków. Idąc ich śladami dotarliśmy do granicy charakterystycznych, kłujących zarośli, gdzie założyliśmy obóz. Celem naszej akcji było sprzątanie wyspy ze śmieci przed sezonem lęgowym zamieszkujących ją ptaków, z naciskiem na odpady typu: plastikowe butelki, zakrętki, reklamówki, fragmenty sieci. Takie śmieci oplątują skrzydła i nogi. Często znajduje się plastik w ptasich żołądkach. Widzieliśmy także, że z braku innego budulca wiele ptaków buduje swoje gniazda z tego co ma „pod dziobem”.. zatem gniazda zbudowane z resztek sieci i plastikowych butelek nie należą do rzadkości. A na środku tego wysypiska leżą pojedyncze jaja…

Marzec nie był okresem przypadkowym. W połowie miesiąca ptaki biorą ten teren ponownie w posiadanie i w późniejszym czasie nie będzie można ich niepokoić. W sprzątaniu wyspy tym razem (choć nie w tym samym czasie) wzięli udział wszyscy uczestnicy dwóch safari – na łodziach Marselia Star i Long Island – ok. 55 osób. Zebrawszy ogromną ilość wypełnionych plastikiem worków, dosyć przygnębieni i pogrążeni w zadumie nad stanem przyrody, poruszyliśmy także temat bielejących raf. Okazało się zdecydowana większość osób nie ma na co dzień nic wspólnego z ochroną przyrody, a kilka osób było w ogóle pierwszy raz na takiej akcji poza Polską. Postanowiliśmy włączyć takie wydarzenie na stałe do naszego programu safari. Jeszcze kilka wizyt i, miejmy nadzieję, potrzebne będą już tylko pojedyncze worki na śmieci, a wyspa wróci do swojego pierwotnego stanu…

Rafa Malahi po zimowych sztormach

Na szczęście rafy dają radę. W wielu miejscach widzimy zaczątki nowych ogrodów koralowych. Przepiękne, wybujałe jak pasma górskie korale mózgowe na Heaven nadal zdrowo rosną, choć zauważamy pomiędzy nimi zbielałe fragmenty koralowców opuszczonych przez glony. Na rafie Malahi olbrzymia formacja zwana przez nas z racji kształtu „hełmem Lorda Vadera” została zwalona przez zimowe sztormy, ale błękitna łąka akropor rośnie, nietknięta falami.

Malahi przed zimą

Malahi obecnie

Wybielanie koralowców

Czy wiecie czemu koralowce ulegają wybieleniu? Koralowce żyją w symbiotycznym związku z mikroskopijnymi algami zwanymi zooksantellami. Algi te są dostarczycielem składników odżywczych i nadają im kolor. Kiedy koral jest zestresowany, na przykład wskutek nagłych zmian temperatury wody, pozbywa się alg. Bez nich staje się biały lub bardzo blady i jest bardziej podatny na choroby.

Co powoduje wybielanie? Podwyższona temperatura oceanu spowodowana zmianą klimatu jest główną przyczyną bielenia koralowców. Silne opady atmosferyczne mogą szybko rozrzedzać wodę oceaniczną, a pływy przynoszą zanieczyszczenia — mogą one wybielać korale przybrzeżne. Gdy temperatury są wysokie, natężenie promieniowania słonecznego przyczynia się do bielenia płytko położonych koralowców. Wystawienie na działanie powietrza podczas ekstremalnie niskich pływów może także powodować blaknięcie.

Zapraszamy na kolejne safari!

Zobacz naszą ofertę wyjazdów: trasy safari w Egipcie.

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!