Top
 

Co zwiedzać w Chorwacji ? Kościół Sv. Nikoli na Visie

Co zwiedzać w Chorwacji ? Kościół Sv. Nikoli na Visie

CO ZWIEDZAĆ na Visie?
Podczas rowerowych wypraw po Visie podjechaliśmy do kościoła Sv. Nikoli.
Piękne i tajemnicze, górujace nad Komižą miejsce, zapraszamy do poczytania!
Komiža, kościół Sv.Nikola
Sveti Nikola – święty i biskup Miry, żył na przełomie III i IV wieku. Jego relikwie są dziś przechowywane w bazylice we włoskim mieście Bari. Uważany jest za patrona marynarzy, żeglarzy i rybaków, a także wielu miast na całym świecie. Jednym z takich miasteczek jest Komiža na Visie, gdzie mieści się kościół parafialny noszący jego imię. Kościół sv. Nikola lub „Muster”, jak jest popularnie nazywany (od greckiego monasterium – klasztor), znajduje się na wzgórzu na południowy wschód od wsi. Jego początki sięgają połowy XIII wieku, kiedy to benedyktyni z Biševa wybudowali tam klasztor, którego zachowane do dziś części (wieża kwadratowa) są wkomponowane w kolejne warstwy architektoniczne. Wkrótce po przybyciu benedyktyni ufortyfikowali klasztor murami obronnymi i dwiema wieżami po stronie południowej i północnej. Klasztor został opuszczony przez mnichów w XV wieku i oficjalnie zniesiony przez papieża Kaliksta III. Od drugiej połowy XV w. odnotowywano próby powrotu benedyktynów do klasztoru, które zakończyły się niepowodzeniem.
Dzisiejszy kościół parafialny zachował barokową organizację przestrzeni; jest to budowla trójnawowa, nawy rozdzielone są monumentalnymi kwadratowymi pylonami, połączonymi z sąsiednimi murami półkolistymi łukami. Sklepienie nawy głównej wykonane jest z łuku łamanego, natomiast nawy boczne mają sklepienia kolebkowe, z których północna posiada dźwigary. Cztery sąsiadujące z nimi kaplice mają sklepienia krzyżowe. Prostota i puryzm frontu ujawniają typowe cechy baroku prowincjonalnego.
Klasztor w Komižy to jeden z wielu zbudowanych na drodze benedyktyńskiej prowadzącej z półwyspu Gargano przez Palagruzę i Komižę na wschodnie wybrzeże Adriatyku. W ten sposób chrześcijaństwo dotarło na wschodnie wybrzeże Adriatyku z Półwyspu Apenińskiego, a ten kościół i dawny klasztor benedyktyński ufortyfikowany do obrony przed piratami jest najważniejszym przystankiem na transadriatyckim szlaku benedyktyńskim.
W posadzce kościoła, który ostatecznie stał się i cmentarzem, znajdują się drewniane nagrobki rodzin Vitaljica, Marinkovica i innych.
W Komižy do dziś zachował się zwyczaj palenia łodzi ofiarnej w dzień św. Mikołaja. Łódź jest członkiem rodziny, żywą istotą, która pracuje i przyjmuje chrzest, a kiedy umiera zostaje pochowana przez spalenie przed tym właśnie kościołem.
Klasztor, otoczony przez oliwne gaje i winnice jest pięknym przystankiem na drodze pomiędzy Komižą a Visem. Warto tam się wspiąć, usiąść na szerokich schodach z widokiem na zatokę i odpocząć od zgiełku, powtarzając pierwsze słowa Dezyderaty: „przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech, i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy.”
Pozdrawiamy z Visu 🙂
Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!